Wspólne szycie - Sukienka z podszewką z tiulu - podsumowanie


Tym razem "wspólne szycie" było nieco inne, niż te, które odbyły się do tej pory. Bardzo dużo osób głosowało podczas wyboru tematu zabawy a niewiele z Was uszyło sukienkę. Nie dziwimy się! Patrząc na to, jak wysoki jest poziom nadesłanych prac widać, że temat był bardzo trudny! Tym samym nie było łatwo wybrać zwyciężczynię. 

Nagrodą jest książka, którą ufundowało wydawnictwo Czarne. "To nie są moje wialbłądy" autorstwa Aleksandry Boćkowskiej to historia mody w czasach PRLu.Z jednej strony byli projektanci, którzy chcieli ubierać Polaków jak paryżan. Z drugiej było państwo, które chciało ubierać Polaków zupełnie inaczej. A gdzieś pomiędzy ci Polacy, którzy musieli się jakoś ubrać.Po latach opowiadają o rozkloszowanych spódnicach z siatek na muchy, kurtkach z demobilu zdobywanych „na ciuchach”, białych botkach kupowanych u szewca, ortalionach, nonironach, dżinsach, tetrach i kożuchach, jakby mieli je właśnie na sobie. Opisują kształt guzików przy mankietach, krój kołnierza, deseń podszewki, każdy szczegół. Bo aby te ubrania zdobyć, przemierzyli dziesiątki kilometrów, wystali długie godziny w kolejkach, wyczekiwali w nieskończoność u krawcowych.Ale to nie jest sentymentalna opowieść o minionych czasach. To raczej próba zrozumienia, dlaczego w PRL moda miała tak wielkie znaczenie: dla państwa, które traktowało ją propagandowo, i dla ludzi, którzy po wojnie chcieli za pomocą ubrań zachować coś z lepszej przeszłości albo wyróżnić się z szarego tłumu.
źródło: materiały prasowe

Z radością wyślemy ją Iwonie, autorce sukienki z pierwszego zdjęcia :) Gratulujemy pięknej pracy, jaką wykonała. Prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów przekazania nagrody - wystarczy wysłać maila na adres grupawarszawaszyje@gmail.com.

Już niedługo rozpoczynamy kolejny konkurs :) Zachęcamy do udziału!