Wielkie spotkanie / targi Grupy Warszawa Szyje


     Grupa Warszawa Szyje planuje wyjątkowe spotkanie swoich fanów! Uczestnicy spotkania będą mogli się poznać, wspólnie poszyć jaśki przeznaczone na cel charytatywny (szczegóły na: uszyjjasia.blogspot.com), powymieniać się doświadczeniami i radami oraz zaprezentować swoje dzieła.

     Spotkanie odbędzie się w Warszawie, w dniu 25 października 2014 r. w godz. 10.00 – 18.00 w Centrum Paca na ul. Paca 40.

Głoszenia na warsztaty zbieramy pod adresem: warszawaszyje.event@gmail.com .


Zapraszamy!

     Szczegółowy grafik i opis poszczególnych warsztatów znajduje się poniżej:


ULTRAMASZYNA


12:00 - 15:00 - jak uszyć bluzkę / tunikę
     Z pomocą doświadczonych krawcowych z pracowni ultraMaszyna nauczycie się, jak od podstaw, przy użyciu jednego szablonu, uszyć bluzkę/tunikę lub sukienkę kimono. Na zajęciach wykorzystamy gotowe szablony, do wyboru w rozmiarach od 36 do 44. Przy okazji będziecie mieli możliwość zobaczenia, jak prawidłowo wygląda stopniowanie rozmiarów takiej formy.


     Orientacyjny plan zajęć: Warsztaty rozpoczniemy od krótkiego wprowadzenia, następnie uczestnicy przeniosą na tkaninę gotowy szablon oraz skroją elementy składające się na przyszłe ubranie. Prowadzące opowiedzą Wam, w jakiej kolejności zszywać części a następnie pokażą, jak wykończyć całość.


Uczestnicy zobowiązani są przynieść:
 • maszyny do szycia,
 • dzianinę lub tkaninę elastyczną o szer. 150 cm, zużycie materiału uzależnione od tego, jaki element garderoby chcemy wykonać – długość bluzki, tuniki lub sukienki,
 • akcesoria krawieckie takie jak: szpilki, mydła/kredy krawieckie, nici, nożyczki


Stanowisko będzie wyposażone w podstawowe akcesoria krawieckie, coverlock, overlock, deskę do prasowania i żelazko z wytwornicą pary.
Ponadto na miejscu będziecie mogli zakupić tkaniny/dzianiny, do wykonania realizacji.


SZYCIE JEST PIEKNE (AGNIESZKA LATOSIEWICZ)

     Z wykształcenia krawiec, konstruktor odzieży, projektantka ubioru po Łódzkiej ASP. Z doświadczenia kostiumolog i wykładowca projektowania ubioru. Aga pracowała na uniwersytetach w Azji i Wielkiej Brytanii ucząc projektowania ubioru, kroju i szycia, kreatywnej manipulacji szablonem odzieżowym, historii ubioru. Jej pasją jest nie tylko moda ale przede wszystkim ubiór, tajniki kroju i kreatywna manipulacja blokiem. Jest chętna by opowiedzieć na wasze pytania dotyczące waszych ‘uszytków’ i pomóc wam rozwikłać sekrety detali i wykończeń a także kroju i szycia.


11:00 - 13:00: drapowanie
     Zmęczone kakulacjami stosowanych w tradycyjnych metodach modelowania formy? Chciałybyście łatwo skonstruować nowy wykrój dla siebie lub dla przyjaciółki? Na zajęciach z drapowania nauczycie się jak łatwo umodelować szablon spódnicy podstawowej upinając go na manekinie. Poznana technika pozwoli wam zrozumieć podstawowe zasady drapowania stosowane przez światowej renomy domy mody.
Na warsztatach dowiecie się również jak skopiować nowy szablon na papier nie pomijając ważnych detali, a także techniki dalszej transformacji dla uzyskania nowych form.
Warsztat jest wyłącznie w formie prezentacji.


15:00 - 18:00 szycie spódnicy tiulowej (tzw. tiulówki): Czym Chata Bogata
     Tiulówka przypomina nam krój spódnic z lat 50. Jest to typ pełnej spódnicy, spódnicy podobnej do tej z kolekcji NEW LOOK za sprawą której Dior zaszokował świat mody na koniec lat czterdziestych. Sylwetka jaką nadaje ‘tiulówka’ jest bardzo kobieca: szczupła talia, powabne biodra, pełna spódnica. Spódnica którą można założyć na różne okazje, na elegancki wieczór, by zatańczyć rock n roll’a.


Na warsztatach wykorzystamy gotowy wykrój na tiulówkę. Nauczycie się jak wszyć zamek kryty, poznacie techniki marszczenia, i podszycia dołu spódnicy.


Uczestnicy zobowiązani są przynieść:
 • maszynę do szycia
 • minimum 4 metry tiulu
 • gumę długośći równej szerokość talii plus 5cm. Guma o szerokości minimum 2 cm najlepiej w kolorze zbliżonym do koloru tiulu
 • podszewkę w kolorze tiulu lub zbliżonym długość minimum 1,5 metra
 • 1 zamek kryty w kolorze tiulu - minimum 18 cm
 • 1 szpulkę nici w kolorze tiulu.


Jeżeli chciałabyś by twoja tiulówka była jeszcze pełniejsza to przygotuj więcej materiału. Super pełne tiulówki mogą być szyte z 10 metrów plus, stąd nazwa kursu: Czym Chata Bogata.


AGNIESZKA TYLAK (PAPAVERO.PL)

     Agnieszka Tylak, założycielka znanego i lubianego serwisu papavero.pl przyjedzie do Warszawy specjalnie na nasze warsztaty! Poprowadzi dwa wykłady na temat konstrukcji odzieży. Zajęcia odbędą się w dwóch turach i będą obejmowały następujące zagadnienia:


Zajęcia w godzinach 11:00 - 13:00:
 • konstrukcja rękawa
 • jeśli wystarczy czasu - spódnicy podstawowej


Zajęcia w godz. 14:00 - 16:00
 • konstrukcja spódnicy podstawowej
 • jeśli wystarczy czasu - legginsów


Uczestnicy zobowiązani są przynieść:
 • kilkanaście kartek A4
 • sztywną podkładkę pod kartki (aby ułatwić sobie notatki i szkice)


SZKOŁA PATCHWORKU13:00 - 15:00, 16:00 - 18:00
Na spotkaniu Anna Sławińska oraz Marzena Krzewicka wraz ze Szkoła Patchworku poprowadzą Mini kurs patchworkowy! Podczas warsztatów wykorzystacie nawet najmniejsze kawałki materiałów, a z zajęć wyjdziecie z wykonanym przez siebie dziełem. Szyć będziecie z pasków - podkładka lub poduszka techniką log cabin lub bargello.


Uczestnicy zobowiązani są przynieść:
 • maszyna do szycia
 • akcesoria krawieckie, nici
 • igła do szycia ręcznego


SPLOT ARTYSTYCZNY
 
10:00 - 13:00: Podstawy szycia - bluzka, tunika (3h)
Z pomocą doświadczonej krawcowej Joanny Rokickiej nauczycie się, jak od podstaw uszyć bluzkę lub tunikę. Na zajęciach wykorzystamy wykrój bluzki (wykrój bluzki zostanie przygotowany przez naszą prowadzącą w rozmiarach od 36 do 44). Z wykroju bluzki prowadząca pokaże uczestniczkom jak wykonać (po odpowiednim przedłużeniu) także tunikę lub sukienkę.


Orientacyjny plan zajęć: Na zajęciach przeniesiemy na tkaninę gotowy wykrój a następnie skroimy nasze dzieła. Prowadząca opowie Wam w jakiej kolejności zszywać części a następnie pokaże, jak wykończyć całość - poznacie wiele ciekawych tricków, które ułatwią Wam pracę w przyszłości.


Uczestnicy zobowiązani są przynieść:
 • maszyny do szycia,
 • tkaninę szer. 150 cm, długość 120 cm (lub więcej, jeśli ma powstać tunika / sukienka),
 • akcesoria krawieckie, nici


15:00 - 18:00 Podstawy szycia - poprawki, wykańczanie podkrojów
Z pomocą doświadczonych krawcowych Bożeny Zaremby i Olgi Rudzińskiej dowiecie się jak dokonać prostych poprawek (skrócenie spodni, zwężenie bluzki…) oraz jak w ładny sposób wykończyć uszytki - pokażemy Wam jak dokonać podkroju dekoltu i pach, jak podwinąć tkaninę na dole sukienki czy bluzki. Przynieście własne ubrania, które sprawiają Wam trudność - postaramy się wspólnie rozwiązać Wasze krawieckie problemy :)


Uczestnicy zobowiązani są przynieść:
 • maszyny do szycia,
 • ubrania, które chcieli by przerobić,
 • ubrania, które zaczęli szyć, ale nie wykończyli, bo nie potrafią,
 • akcesoria krawieckie, nici


CIEKAWE SZYCIE


Z pomocą doświadczonrgo instruktora Ciekawego Szycia dowiecie się jak w prosty a zarazem efektowny sposób przerobić odzież, jak dokonać również podstawowych przeróbek, skracania i zwężania odzieży.
Warsztaty poprowadzone zostaną na maszynach Texi i Janome, które na miejscu będzie można przetestować.


Uczestnicy zobowiązani są przynieść:
 • ubrania, które chcieli by przerobić


TIMIMILI


12:00 - 13:00, 14:00 - 15:00 - dzierganie pufy / dywanu z t-shirtów
Małgosia z Timimili poprowadzi dla Was warsztat "Jak z T-shirta wydziergać pufę lub dywan"!. W programie: pocięcie T-shirtów i materiałów, łączenie ich w jedną włóczkę a potem dzierganie dywanika albo pufy.


Uczestnicy zobowiązani są przynieść:
 • swoje materiały (np. stare t-shirty), lub cienkie dzianiny t-shirtowe
 • duże szydełko (rozm. min. 12 mm)